Książki - recenzje

Najlepiej dla wszystkich. Petra Soukupova

Niczego prawdziwszego o życiu nie przeczytacie i teraz wiem to na pewno !
FE NO ME NA LNA!

Viktor, rezolutny 10latek daje swoje mamie Hanie nieźle popalić. Kobieta nie ma za bardzo pomysłu jak okiełznać syna tym bardziej że trafia jej się wielka szansa na wymarzoną i długo wyczekiwaną karierę aktorską! Postanawia na czas angażu w serialu oddać syna pod opiekę babci – Evy . Ma być to plan doskonały, babcia nie będzie sama, chłopak zmieni otoczenia a Hana sięgnie po marzenia.. Czy aby na pewno tak będzie najlepiej dla wszystkich? …

„Najlepiej dla wszystkich” to opowieść o życiu, po prostu. O mnie, o tobie, o nas. O naszej codzienności, o tym co za oknem i co siedzi w naszych głowach. Ja po tej lekturze zostałam absolutną fanką autorki bo ona nie tworzy fabuły, ona przenosi naszą szarą, codzienną, prostą i trudną codzienność na kartki papieru. Ta książka jest tak prawdziwa, tak żywa że każdy w niej odnajdzie siebie!

Bohaterów nie kreowała a wprowadziła do miejsca akcji nas samych i ludzi obok których mieszkamy i żyjemy. Dialogi, emocje, uczucia, kłębiące się myśli Victora, Hany i Evy są tak prawdziwe jakby zasłyszane właśnie gdzieś za oknem, zaobserwowane na ulicy, wyciągnięte z domowych rodzinnych spotkań i ścian naszych domów.
Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to że żaden z bohaterów nie jest negatywny mimo niekiedy brudnych i egoistycznych myśli. Autorka jedną sytuację ukazuje z 3 różnych perspektyw i tak ją przedstawia że każdy ma rację i w każdą skórę (każdego z bohaterów) można wejść, z każdym się utożsamić, każdego zrozumieć. Bo każdy chce być kochany, rozumiany, chce spełniać marzenia mimo że niekiedy nasza postawa wizja wyklucza się i zaciera z wizją tych których kochamy najbardziej….

Chcemy dobrze dla siebie ale też dla bliskich tylko czy my sami wiemy co dla nich jest najlepsze? ..

Robimy coś kierując się dobrymi intencjami i czasami „no i wychodzi jak zwykle, matka niezadowolona, stary zrzędzi a ja sobie wypruwam żyły, gdzie jakaś wdzięczność” znane co nie? Samo życie. Soukupová też to zna dzięki czemu doskonale i umiejętnie przedstawia jak mocno zawiłe, pokrętne, pogmatwane bywają nasze relacje z tymi, których kochamy i którzy są nam najbliżsi a do tego nie ocenia, a po prostu nas obnaża ( w pozytywnym sensie), pokazuje jacy jesteśmy naprawdę. Szczerze i prawdziwie obrazuje nasze ludzkie słabości,niedoskonałości, dobre i złe strony, lepsze i gorsze wersje.. Coś niesamowitego.

Książka napisana jest niezwykle prosto ale w tej prostocie jest jakość, jest warsztat, jest mądrość życiowa i niesamowicie wyostrzany zmysł obserwacji..Minimalizm a zarazem wielowymiarowość.

Nie zapomnę jej,jej bohaterów a Soukupová pokochałam z całego serca!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s